Archiwum

Woobee Doobee w repertuarze Maanam

Woobee Doobee w repertuarze Maanam

KONCERT 15 MAJA w zależności od sytuacji epidemiologicznej online lub na żywo i online

Tym koncertem zaczynamy nowy cykl w Akceleratorze poświęcony największym polskim artystom.

Cykl ten rozpocznie koncert poświęcony pamięci Kory i Marka Jackowskiego - tego trudnego zadania podjęła się kaliska grupa Woobee Dobee przygotowując repertuar grupy Maanam

W dniu 18 maja przypada ( zmarł w 2013 roku ) rocznica śmierci Marka Jackowskiego

Urodził się 11 grudnia 1946 r. w Olsztynie, od lat 60 zajmował się muzyką, początkowo w łódzkiej grupie Impulsy, a potem w Vox Gentis, tworząc głównie muzykę bluesową, ale równolegle szukając nowych środków i brzmień.

Głośno zaczęto mówić o nim jako o członku duetu gitarowego Marek Jackowski i Zbigniew Frankowski.

Następnie przeprowadza się do Krakowa, gdzie współpracuje z Piwnicą pod Baranami i grupą Anawa - tu powstają płyty "Marek Grechuta & Anawa"  i "Korowód"

Pamiętamy go jednak głównie jako współzałożyciela, gitarzystę oraz głównego kompozytowa założonego w latach 70-tych zespołu Maanam

Wraz Markiem ale i dzięki niemu Kora wyrosła na wielką polską gwiazdę, która przez 13 lat była jego żoną.

"Kiedy Marek odszedł, zrobił ogromną wyrwę w moim życiu, ogromną wyrwę w moim ciele, w sercu. Zabrał ze sobą wielki kawał mojego życia. Im dalej od jego śmierci, tym bardziej za nim tęsknię" - wspominała Kora w wywiadzie dla "Vivy!".

Kompozytor po rozstaniu się z Korą po krótkim drugim małżeństwie związał się na stałe z Ewą, z którą był do końca życia. Mieszkali jakiś czas w Zakopanem, gdzie wspólnie prowadzili galerię obrazów "Pod Aniołem”. Potem wraz z trzema córkami zamieszkali we Włoszech.

Marek odszedł 18 maja 2013 r. na atak serca. Po dwóch latach od śmierci wydano płytę z jego utworami, pod najprostszym tytułem "Marek Jackowski".

W  dniu 28 lipca będziemy obchodzić trzecią rocznicę śmierci Kory ( Olga Aleksandra Sipowicz później Jackowska )  - urodziła się 8 czerwca 1951 roku w Krakowie, uważana do dzisiaj za jedną z najwybitniejszych wokalistek rockowych.

Jako nastolatka była silnie związana z krakowskim środowiskiem artystycznym i hippisowskim. Przyjaźniła się z wieloma krakowskimi artystami koncentrującymi się wokół Piwnicy pod Baranami. W tych latach hippisowskich przyjęła swój pseudonim „Kora”.
Tuż po maturze poznała swojego późniejszego męża Marka Jackowskiego, którego poślubiła w grudniu 1971.
Początkowo utworzona Grupa M-a-M, w późniejszym rozszerzonym składzie i pod nową, rozszerzoną nazwą Maanam, zaczęła grać rocka, a Kora została jej główną wokalistką. Maanam i Kora od 1980 była jednym z najważniejszych i najpopularniejszych przedstawicieli tego gatunku w historii polskiej muzyki rockowej.
Nienaganna dykcja, charyzmatyczna postawa pozwoliła jej na koncertowanie do końca życia, po rozpadzie zespołu Maanam już tylko jako Kora
Zmarła 28 lipca 2018 o godzinie 5:30 w otoczeniu rodziny i przyjaciół w domu. Jej menedżerka – kilka miesięcy wcześniej - poinformowała media o dobrym stanie piosenkarki, jej planach koncertowych i powrocie do pracy w studiu. Już po śmierci Kory jej przyjaciele informowali, że w ostatnim tygodniu życia jej stan mocno się pogorszył co doprowadziło do śmierci Artystki.
 

Repertuar zespołu Maanam zagra dla Nas kaliski zespół coverowy Woobee Doobee, który jest obecny na rynku krajowym od kilkunastu lat i to przez cały ten czas w nie zmienionym składzie:

Justyna-śpiew, Boguś- śpiew oraz instrumenty klawiszowe, Darek-śpiew i gitara solowa, Mateusz- bas, Grzegorz-perkusja.

Wejściówki do odbioru od 4 maja  w Akceleratorze Kultury

Date

15 maj 2021

Tags

Koncerty

Kontakt do nas

Akcelerator Kultury
ul. Nowy Świat 2A
62-800 Kalisz

tel. 62 751 90 99
tel. 735 021 616


www.akceleratorkultury.pl

OKP Wieża Ciśnień im. Bogdana Jareckiego
ul. Górnośląska 66A
62-800 Kalisz

tel. 62 766 43 40
tel. kom. 516 42 49 42

www.wiezacisnien.kalisz.pl

Agnieszka Woźniak
specjalista d/s działalności podstawowej
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Wioletta Michalak
specjalista d/s działalności podstawowej
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Julia Kurasz
Specjalista ds. promocji i public relations
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Piotr Bigora
dyrektor Ośrodka Kultury Plastycznej Wieża Ciśnień
im. Bogdana Jareckiego w Kaliszu:

tel. 694 819 627
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Inspektorem Ochrony Danych Osobowych
jest Aleksandra Cnota-Mikołajec.
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,